Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2015, sygn. ILPP2/4512-1-206/15-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-206/15-2/MR

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów przejętych od pożyczkobiorców oraz określenia kwoty nabycia ww. pojazdów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z 26 lutego 2015 r. (data wpływu 12 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

  • jest prawidłowe w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów przejętych od pożyczkobiorców;
  • jest nieprawidłowe w zakresie określenia kwoty nabycia ww. pojazdów.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów przejętych od pożyczkobiorców oraz określenia kwoty nabycia ww. pojazdów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (zwana dalej Wnioskodawcą lub pożyczkodawcą) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych na rzecz osób fizycznych. W analizowanym zdarzeniu przyszłym przedmiotem zabezpieczenia zobowiązań pożyczkobiorców są należące do nich samochody.

Zgodnie z treścią zawieranych umów pożyczek pożyczkobiorca przenosi na pożyczkodawcę udział w prawie własności pojazdu w określonej części (np. w części 51/100), w wyniku czego pożyczkodawca staje się współwłaścicielem pojazdu w tej części, a pożyczkobiorca staje się współwłaścicielem pojazdu w pozostałej części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00