Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2015, sygn. ILPP1/4512-1-263/15-2/JSK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-263/15-2/JSK

Opodatkowanie przekazania gospodarstwa rolnego synowi oraz obowiązek korekty podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania gospodarstwa rolnego synowi oraz obowiązku korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania gospodarstwa rolnego synowi oraz obowiązku korekty podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi wraz z małżonką gospodarstwo rolne o powierzchni 30,67 ha położone w W., gmina K. Od dnia 1 września 2005 r. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie działalności rolniczej.

W związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym Zainteresowany dokonywał zakupów dotyczących prowadzonej działalności rolniczej, od których odliczał podatek naliczony. Obecnie Wnioskodawca zamierza przekazać w formie darowizny całe gospodarstwo rolne synowi. W skład darowanego gospodarstwa rolnego wejdą grunty rolne, maszyny, urządzenia, infrastruktura techniczna i budynki gospodarcze, a także wszelkie prawa związane z gospodarstwem. Wnioskodawca całkowicie rezygnuje z produkcji rolniczej. Syn Wnioskodawcy jest obecnie rolnikiem, prowadzi swoje gospodarstwo rolne i od dnia 1 kwietnia 2015 r. jest czynnym podatnikiem VAT. Z chwilą przekazania gospodarstwa syn Wnioskodawcy będzie kontynuował produkcję rolną w przekazanym gospodarstwie. Po przekazaniu gospodarstwa rolnego w drodze darowizny, syn Zainteresowanego chciałby prowadzić gospodarstwo rolne jako czynny podatnik podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00