Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2015, sygn. ILPP1/4512-1-250/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-250/15-2/AW

Uznanie za czynność zwolnioną od podatku VAT usługi polegającej na odpłatnym przejęciu długu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za czynność zwolnioną od podatku VAT usługi polegającej na odpłatnym przejęciu długu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za czynność zwolnioną od podatku VAT usługi polegającej na odpłatnym przejęciu długu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zamierza prowadzić działalność gospodarczą w branży nieruchomości, obejmującą m.in. dokonywanie zakupu nieruchomości, ich wynajmowanie lub wydzierżawianie.

Część nieruchomości zostanie nabyta przez Wnioskodawcę w drodze aportu (niestanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części) od innego podmiotu (Przyszły Wspólnik) w zamian za objęcie udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca rozważa przejęcie długu od Przyszłego Wspólnika, to jest przejęcie jego praw i obowiązków wynikających z zawartej przez Przyszłego Wspólnika umowy pożyczki, łącznie z obowiązkiem zapłaty odsetek od pożyczki naliczonych od dnia przejęcia zobowiązania. Ewentualne przejęcie zadłużenia, o którym mowa powyżej, nie będzie następowało w związku z nabywaniem nieruchomości od Przyszłego Wspólnika. W związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki, Przyszły Wspólnik będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy ceny, która odpowiadać będzie kwocie pożyczki, która została udzielona przez pożyczkobiorcę, a na moment przejęcia długu pozostała do spłaty. Zatem cena, do której zapłaty zobowiązany będzie Przyszły Wspólnik z tytułu przejęcia długu przez Wnioskodawcę, będzie równa kwocie pożyczki, która na moment przejęcia długu pozostanie do spłaty. W związku z przejęciem długu, Wnioskodawca będzie zobowiązany do spłaty kwoty głównej pożyczki, jak również do spłacenia odsetek z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00