Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2015, sygn. IPTPP4/443-817/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-817/14-2/MK

Kiedy ująć w rejestrze i deklaracji VAT fakturę korygującą? Czy w deklaracji sporządzanej za miesiąc w którym została wystawiona faktura korygująca czy w miesiącu uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta? Czy spółka musi wstrzymać się z wykazaniem faktury korygującej do momentu uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2014 r. (data wpływu 6 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy wykazać faktury korygujące jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy wykazać faktury korygujące.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży blach dachowych różnego rodzaju. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz kontrahentów posiadających status podatników podatku od towarów i usług, jak również dla rzecz osób nie będących czynnymi podatnikami VAT. Od 1 października na mocy ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług został rozszerzony katalog towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem o dodatkowe towary z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów oraz szeroką grupę wyrobów stalowych. Spowodowało to dla spółki konieczność wystawania faktur w ramach ww. procedur. Ponieważ trudno było ocenić, czy sprzedawane przez Spółkę towary na pewno znajdują się w załączniku 11 ustawy o VAT, dlatego Spółka wystąpiła do GUS z prośbą o klasyfikacje towarów. W kwietniu 2014 r. GUS wydał interpretację (w załączeniu) w której stwierdził, że PKD niektórych z towarów oferowanych przez Spółkę, znajduje się w załączniku 11. W związku z tym, że do momentu wydania interpretacji GUS Spółka sprzedawała te towary ze stawką 23% , po uzyskaniu interpretacji Wnioskodawca dokonał korekty niektórych faktur sprzedażowych (nastąpiło to w kwietniu 2014 r). Korekta polegała na zmianie stawki 23% na odwrotne obciążenie. Przedmiotowe korekty nie spowodowały zmiany podstawy opodatkowania. Mimo, iż faktury korygujące zostały wystawione w miesiącu kwietniu, ich rozliczenie następowało w miesiącu uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. Do dnia dzisiejszego Spółka nie otrzymała wszystkich potwierdzeń odbioru, w związku z czym wystawione, a nie potwierdzone faktury korygujące nie zostały uwzględnione w żadnej ze złożonych w US deklaracji VAT (na potwierdzenie odbioru Spółka czeka już kilka miesięcy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00