Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2015, sygn. IPTPP2/4512-318/15-4/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-318/15-4/IR

W zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2015 r. (data wpływu 29 maja 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 15 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 lipca 2015 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności jest produkcja, a następnie sprzedaż etykiet tkanych oraz taśm firanowych i zasłonowych. Sprzedawane przez Wnioskodawcę produkty bardzo często wysyłane są za pośrednictwem firmy kurierskiej lub spedycyjnej. Dostawy dokonywane są na terenie kraju. Płatność przez nabywcę jest dokonywana za pobraniem lub przelewem w terminie późniejszym ujętym na fakturze VAT.

Wnioskodawca, po wejściu zmian w ustawie o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2014 r., do sprzedaży za pośrednictwem firmy spedycyjnej lub kurierskiej, stosuje zasady ogólne powstawania obowiązku podatkowego zawarte w art. 19a ust. 1 powyższej ustawy. Zgodnie z tym artykułem obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT powstaje z chwilą dostawy towarów. Wnioskodawca za moment dostawy towarów uważa dzień przekazania przez kuriera bądź spedytora towaru nabywcy i z tą datą ujmuje sprzedaż do rejestru VAT, a następnie w deklaracji VAT-7 rozlicza za dany okres. Spółka jest w stanie określić dzień otrzymania towaru przez nabywcę, gdyż otrzymuje w tym zakresie informacje od przewoźników. Wnioskodawca poddał jednak pod wątpliwość czy prawidłowo uznaje moment dostawy towarów, z którym wiąże się powstanie obowiązku podatkowego, przyjmując dzień przekazania towaru przez przewoźnika nabywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00