Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2015, sygn. IBPP3/443-1259/14/AŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-1259/14/AŚ

W zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dokonywanych w celu termomodernizacji budynków z zastosowaniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT o VAT wykorzystywanego do trzech kategorii czynności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 9 października 2014 r. (data wpływu 16 października 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dokonywanych w celu termomodernizacji budynków (PKOB 1112, PKOB 1123) oraz remontów dachów tych budynków z zastosowaniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT oraz braku innej metody przy określaniu kwot podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dokonywanych w celu termomodernizacji budynków (PKOB 1112, PKOB 1123) oraz remontów dachów tych budynków z zastosowaniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT oraz braku innej metody przy określaniu kwot podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz wynajmuje lokale użytkowe i mieszkalne będące jej własnością. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić wydatki związane z remontem budynków w zakresie ich termomodernizacji tj. ocieplenie ścian, tynkowanie, malowanie, wymiana okien itp. oraz remontem dachów. Budynki wykorzystywane są na różne sposoby. Parter jest wynajmowany na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (zdarza się również, że lokale nie są wynajmowane z uwagi na brak chętnych do wynajęcia) natomiast piętra są wynajmowane jako mieszkania na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i tutaj sytuacja jest podobna bowiem zdarza się, że nie wszystkie lokale mieszkalne są wynajmowane. Ponadto może zaistnieć sytuacja, że lokale mieszkalne zostaną przekwalifikowane na lokale użytkowe i odwrotnie. Budynki zostały sklasyfikowane w PKOB pod symbolem 1112 oraz 1123. Wnioskodawca nadmienia, że zakupy materiałów np. farby, kleje, gładzie szpachlowe itp. przyporządkowuje konkretnie do danego lokalu w którym wykonywany jest remont. Jeżeli są to lokale użytkowe wtedy odlicza VAT, natomiast w przypadku mieszkań takie prawo Wnioskodawcy nie przysługuje. Natomiast w przypadku termomodernizacji budynków, remontu dachów Wnioskodawca nie zna sposobu aby przyporządkować wydatki wyłącznie do działalności opodatkowanej podatkiem VAT (wynajem lokali użytkowych) bądź wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (wynajem mieszkań). Wydatki dotyczą bowiem budynku jako całości. Z informacji telefonicznej uzyskanej w Krajowej Informacji Podatkowej Wnioskodawca powinien zastosować proporcję VAT, o której jest mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Wyliczona proporcja VAT odnosząca się do całokształtu działalności Spółki wynosi 98%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00