Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2015, sygn. IBPBII/2/4511-346/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-346/15/MM
Czy u Wnioskodawcy, będącego przewłaszczającym prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiące zabezpieczenie umowy pożyczki zawieranej między odrębnymi od niego podmiotami (pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą), powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w momencie upływu terminu do spłaty pożyczki, w związku z definitywnym przejściem praw na nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 9 marca 2015 r. (data otrzymania 16 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy w związku z upływem terminu spłaty pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy w związku z upływem terminu spłaty pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna zawrze w formie aktu notarialnego umowę przeniesienia praw użytkownika wieczystego oraz udziału w prawie użytkowania wieczystego na zabezpieczenie umowy pożyczki zaciągniętej przez inną osobę (dalej zamiennie: pożyczkobiorca). Umowa ta będzie umową przewłaszczenia na zabezpieczenie, w której Wnioskodawca będzie podmiotem, który nie zaciągnie pożyczki, a jedynie ją zabezpieczy. Rola Wnioskodawcy sprowadzi się do dania zabezpieczenia poprzez przewłaszczenie należącej do niego nieruchomości na zabezpieczenie pożyczki, która to pożyczka będzie udzielona bezpośrednio innej osobie pożyczkobiorcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right