Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2015, sygn. IBPB-2-2/4511-142/15/ZuK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-142/15/ZuK

Skutki podatkowe związane z przeniesieniem własności lokalu mieszkalnego w drodze umowy o dożywocie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2015 r. (data otrzymania 4 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z przeniesieniem własności nieruchomości w drodze umowy o dożywocie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z przeniesieniem własności nieruchomości w drodze umowy o dożywocie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 7 maja 2014 r. na podstawie przepisów dotyczących zbywania mieszkań zakładowych Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny. Ze względu na wiek i stan zdrowia 14 lipca 2014 r. Wnioskodawca postanowił przekazać kupiony przez niego lokal swojej siostrzenicy i jej małżonkowi w drodze umowy o dożywocie. Umowa ta gwarantuje Wnioskodawcy dożywotnią opiekę, której wartości nie jest w stanie określić, ponieważ zależy ona od długości życia Wnioskodawcy. Podczas sporządzania aktu notarialnego dotyczącego umowy o dożywocie, notariusz poinformował Wnioskodawcę, że w wyniku tego aktu nastąpiło zbycie lokalu nabytego przez Wnioskodawcę przed upływem 5 lat od daty nabycia, co stanowi przychód na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokości tego przychodu Wnioskodawca nie jest w stanie określić, gdyż zależy on od wielu czynników a głównie od długości jego życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00