Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2015, sygn. IBPB-1-1/4510-93/15/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-93/15/WRz

możliwość zaliczenia do kup zapłaconego za granicą podatku od wartości dodanej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 9 września 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 14 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego za granicą podatku od wartości dodanej, niezależnie od późniejszego ubiegania się o jego zwrot - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego za granica podatku od wartości dodanej, niezależnie od późniejszego ubiegania się o jego zwrot.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem, podatku dochodowego od osób prawnych (podatku CIT). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w obszarze usług związanych z pracami projektowymi i konstrukcyjnymi oraz wykonawstwem różnego rodzaju systemów i instalacji. Działalność gospodarcza prowadzona jest przez Wnioskodawcę na terytorium Polski oraz w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Świadcząc usługi w innych państwach członkowskich, Wnioskodawca nabywa w tych innych państwach dla potrzeb działalności gospodarczej szereg towarów i usług, w szczególności: paliwo, narzędzia, rusztowania, materiały BHP, wydatki na autostrady i parkingi, usługi najmu nieruchomości, itp. W związku z zakupem ww. towarów i usług, Wnioskodawca otrzymuje od zagranicznych dostawców faktury VAT zawierające lokalny podatek od wartości dodanej. Zdarza się, że Wnioskodawca występuje z wnioskami o zwrot podatku od wartości dodanej, zapłaconego na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Niemniej jednak, zdarza się także, że Wnioskodawca rezygnuje z ubiegania się o zwrot podatku od wartości dodanej, zapłaconego na terytorium innych państw członkowskich. Może to mieć miejsce np. wówczas, gdy kwota podatku od wartości dodanej jest niewielka lub wówczas, gdy Wnioskodawca - opierając się na własnych doświadczeniach, ocenia że nakład pracy związany z odzyskaniem zagranicznego podatku byłby zbyt duży i niewspółmierny do możliwych do odzyskania kwot. Wnioskodawca zamierza zaliczać poniesione za granicą wydatki do kosztów uzyskania przychodów w kwotach brutto, tj. wraz z zagranicznym podatkiem od wartości dodanej. Zaliczenie zagranicznych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w wartościach brutto, będzie następować zarówno w tych przypadkach, gdy Wnioskodawca będzie ubiegał się o zwrot podatku od wartości dodanej z innego kraju członkowskiego, jak również wówczas, gdy zrezygnuje z prawa do ubiegania się o zwrot podatku. Natomiast uzyskanie ewentualnego zwrotu podatku z innego państwa członkowskiego skutkować będzie wykazaniem przez Wnioskodawcę kwoty otrzymanego zwrotu jako przychodu należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00