Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2015, sygn. IPPB2/4514-163/15-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4514-163/15-2/AF

Planowana czynność podziału W.,w wyniku którego na Wnioskodawcę zostałaby przeniesiona jego zorganizowana część przedsiębiorstwa w zakresie pośrednictwa i doradztwa w nabywaniu nieruchomości oraz złota, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2015 r. (data wpływu 7 maja 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez przejęcie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez przejęcie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach restrukturyzacji grupy kapitałowej, do której należy B. sp. z o.o. (Wnioskodawca), rozważane jest dokonanie podziału W. S.A. (W.). Zgodnie z rozważanym planem podziału na Wnioskodawcę zostałaby przeniesiona, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych (art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług) część W. zajmująca się działalnością w zakresie pośrednictwa i doradztwa w nabywaniu nieruchomości oraz inwestycjach alternatywnych (Biuro Rynku Nieruchomości oraz Inwestycji Alternatywnych). Podział spółki dokonany zostałby w trybie podziału przez przejęcie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030; dalej: KSH), czyli części majątku przejęte zostałyby przez istniejące podmioty, tj. Wnioskodawcę oraz Bank W związku z planowanym podziałem, przeniesieniu na Wnioskodawcę składników majątkowych dotyczących Biura Rynku Nieruchomości oraz Inwestycji Alternatywnych towarzyszyłoby podwyższenie kapitału zakładowego zgodnie i na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. Po dokonaniu rozważanej transakcji podziału W., Wnioskodawca w oparciu o nabytą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, prowadziłby działalność w zakresie doradztwa oraz pośrednictwa w zakresie nabywania oraz inwestowania w nieruchomości oraz inne inwestycje alternatywne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00