Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2015, sygn. IPPP3/4512-660/15-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-660/15-2/KT

opodatkowanie transakcji dostaw gazu w systemie gazowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji dostaw gazu w systemie gazowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji dostaw gazu w systemie gazowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Spółka S.A. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka jest podmiotem zajmującym się obrotem paliwami gazowymi (gazem ziemnym), posiadającym stosowne koncesje na jego wykonywanie. Spółka zawarła umowę z kontrahentem z Kataru na dostawy skroplonego gazu ziemnego (dalej jako: LNG) droga morską (metanowcami) do gazoportu, gdzie LNG będzie rozładowywane w Terminalu LNG (dalej jako: Terminal) do zbiorników lądowych. Następnie dostarczone LNG będzie poddane procesowi regazyfikacji i wprowadzone do systemu przesyłowego w formie gazowej.

W ramach działalności Spółki związanej z nabywaniem LNG i dostarczaniem go do Terminalu, a następnie jego regazyfikacją i przesłaniem do sieci przesyłowej, wyróżnić można dwa schematy transakcyjne:

  1. nabycie przez Spółkę LNG od kontrahenta z Kataru i jego odsprzedaż do P. S.A., czyli do spółki będącej operatorem Terminalu (dalej jako: P.), w celu wykorzystania LNG przez P. do procesów rozruchu i schłodzenia Terminalu, oraz jednorazowej odsprzedaży gazu po regazyfikacji przez P. do Spółki po procesie rozruchu i schłodzeniu Terminalu;
  2. nabywanie przez Spółkę gazu od kontrahenta z Kataru, a następnie zlecanie przez Spółkę operatorowi Terminala P. wykonania usługi regazyfikacji LNG do postaci gazowej i przesłania gazu przez P. do sieci przesyłowej celem umożliwienia Spółce dalszej odsprzedaży gazu do odbiorców (dalej jako: nabycie w celu komercyjnym). W ramach nabycia w celu komercyjnym niewielkie ilości LNG mogą być przeładowywane przez P. na rzecz Spółki do autocystern, w celu umożliwienia Wnioskodawcy odsprzedaży LNG odbiorcom w postaci skroplonej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00