Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2015, sygn. IPPP2/4512-963/15-2/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-963/15-2/MMa

Opodatkowanie przekazania gospodarstwa rolnego synowi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643). Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2015 r. (data wpływu 5 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania gospodarstwa rolnego w drodze darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania gospodarstwa rolnego w drodze darowizny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadząc działalność rolniczą, od 2011 r. stał się czynnym podatnikiem VAT. Dnia 25 września br. przekazał gospodarstwo rolne synowi w formie darowizny, a sam zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Przedmiotem przekazania była zorganizowana część gospodarstwa rolnego, w myśl art. 551 KC, odnosząc go odpowiednio do gospodarstwa rolnego art. 553 KC. Obejmowało ono powierzenie zstępnemu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zespół elementów pozostających w ścisłych relacjach i umożliwiających kontynuowanie prowadzonej działalności rolniczej.

W akcie notarialnym umowy darowizny, Wnioskodawca pozostawił sobie jedynie - dożywotnią służebność osobistą, polegającą na prawie zamieszkiwania w trzech izbach domu mieszkalnego oraz dożywotnie użytkowanie nieruchomości, na której znajduje się dom mieszkalny. Po przekazaniu zorganizowanej części gospodarstwa rolnego, syn darczyńcy zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i nadal prowadzi ten sam kierunek produkcji, kontynuując opodatkowanie obrotów uzyskanych z prowadzonego gospodarstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00