Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2015, sygn. IPPB4/4511-1179/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1179/15-2/AK

Stwierdzić należy, że kwota odszkodowania wypłaconego przez Wnioskodawcę na rzecz byłego pracownika, na mocy zawartej ugody sądowej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych − stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawca prawidłowo pobrał i wpłacił do właściwego urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego pracownikowi odszkodowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2015 r. (data wpływu 13 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 16 grudnia 2013 r. Sp. z o. o. (Wnioskodawca) wypowiedziała z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, umowę o pracę Pana Roberta O. - pracownika zatrudnionego dotychczas w Spółce na stanowisku kierownik biura. Umowa o pracę uległa rozwiązaniu z dniem 31 marca 2014 r. Pracodawca wypłacił za ten okres pracownikowi należne wynagrodzenie. Pismem z dnia 24 grudnia 2013 r. pracownik wniósł do Sądu Pracy, działającego przy Sądzie Rejonowym pozew o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. Pracownik zarzucił pracodawcy naruszenie procedury dotyczącej wypowiedzenia umowy o pracę w postaci terminu zwolnienia go z pracy i postawieniu mu nieuzasadnionych zarzutów. W odpowiedzi na pozew pracodawca podniósł w szczególności, że pracownik nieterminowo wywiązywał się z powierzonych mu zadań lub w ogóle ich nie wykonywał. Wspomniał, że wskazane w wypowiedzeniu umiejętności, których nie posiada pracownik, są kluczowe do wykonywania powierzonych mu obowiązków w sposób profesjonalny i rzetelny. Ich brak utrudniał i uniemożliwiał wywiązywanie się pracownika z powierzonej pracy. Ponadto w związku z przeprowadzaną reorganizacją struktur Spółki, stanowisko zajmowane przez pracownika zostało zlikwidowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00