Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2015, sygn. IPPB5/4510-881/15-3/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-881/15-3/IŚ

Różnice kursowe (wg metody przepisów o rachunkowości) związane z rozliczeniami wierzytelności leasingowych nabytych przez osobę trzecią za wynagrodzeniem (tj. różnice powstające przy spłacie wierzytelności przez korzystającego na rachunek bankowy Spółki, powstające przy przekazaniu przez Spółkę uzyskanej kwoty wierzytelności Nabywcy Wierzytelności).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2015 r. (data wpływu 24 września 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2015 r. (data wpływu 21 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych (wg metody przepisów o rachunkowości) związanych z rozliczeniami wierzytelności leasingowych nabytych przez osobę trzecią za wynagrodzeniem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych (wg metody przepisów o rachunkowości) związanych z rozliczeniami wierzytelności leasingowych nabytych przez osobę trzecią za wynagrodzeniem, tj. różnic:

  • powstających przy spłacie wierzytelności przez korzystającego na rachunek bankowy Spółki;
  • powstających przy przekazaniu przez Spółkę uzyskanej kwoty wierzytelności Nabywcy Wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej też jako Wnioskodawca) prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie oddawania w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu samochodów oraz innych urządzeń i maszyn. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zawiera zarówno umowy leasingu operacyjnego wskazane w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.; dalej jako: ustawa o CIT), jak i umowy leasingu finansowego, o których mowa w art. 17f ustawy o CIT, w walucie polskiej, w walutach obcych oraz denominowane w walutach obcych (tj. zawierające klauzulę waloryzacyjną do kwoty określonej w walucie obcej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00