Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2016, sygn. ITPB4/4511-568/15/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-568/15/KW

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przypadającego na nią dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (1/2 części ceny sprzedaży nieruchomości) przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 i 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno w zakresie wydatków przeznaczonych na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego jak i nabycie lokalu mieszkalnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2015 r. (data wpływu 10 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 stycznia 2016 r. (data wpływu 21 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Wniosek uzupełniono w dniu 21 stycznia 2016 r.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 19 kwietnia 1999 r. R. S. nabył w całości z dobrodziejstwem inwentarza spadek po zmarłej matce. W skład spadku weszło m.in. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu wraz ze stanowiącym odrębną nieruchomość budynkiem, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Decyzją Przewodniczącego Zarządu Miasta z dnia 14 marca 2000 r. prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności nieruchomości. W dniu 2 kwietnia 2009 roku Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński z R. S., zaś w dniu 21 września 2012 roku zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, zgodnie z którą rozszerzona została wspólność majątkowa małżeńska na wszelkie prawa nabyte przez każdego z małżonków z jakiegokolwiek tytułu przed zawarciem związku małżeńskiego, w tym prawo własności w/w nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość została przez Wnioskodawczynię i jej męża zbyta w dniu 13 maja 2015 roku, na podstawie umowy sprzedaży zawartej przed notariuszem. Pozostając we wspólności majątkowej małżeńskiej, w dniu 22 czerwca 2015 r., Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli nieruchomość gruntową, na której ma być wybudowany dom mieszkalny. Nieruchomość ta została nabyta za środki uzyskane przez Wnioskodawczynię za sprzedaży nieruchomości dokonanej 13 maja 2015 r. Jednocześnie Wnioskodawczyni i jej mąż planują dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na terenie T. lub okolic. Wnioskodawczyni zaznacza, że jest zatrudniona w innej miejscowości od aktualnego miejsca zamieszkania oraz planowanego budynku mieszkalnego. Dodatkowo nadal się kształci - studiuje w miejscowości innej od aktualnego miejsca zamieszkania oraz planowanego budynku mieszkalnego. Lokal mieszkalny położony będzie w miejscowości w pobliżu miejsca zatrudnienia Wnioskodawczyni oraz miejsca aktualnego kształcenia (studiów). Lokal nie będzie oddawany osobom trzecim do korzystania, nie będzie również przeznaczony na sprzedaż. Nieruchomość lokalowa będzie wykorzystywana na cele mieszkaniowe przez Wnioskodawczynię i jej rodzinę, umożliwiać będzie zamieszkiwanie w nim w szczególności w trakcie pobytu na studiach, będzie mógł być wykorzystywany w razie konieczności w dniach w których wykonywana jest praca, w okresach ferii i wakacji oraz w razie innych konieczności. W lokalu Wnioskodawczyni i jej rodzina będą mogli zamieszkać do czasu wybudowania i oddania do użytku planowanego do wybudowania budynku mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00