Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. ITPB2/4511-171/16/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-171/16/IB

Czy płatnik (pracodawca) ma obowiązek i prawo skorygowania naliczenia bieżącej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie dokumentu złożonego przez podatnika (pracownika) po tym fakcie, tj. po naliczeniu i potrąceniu zaliczki na podatek za m-c styczeń bieżącego roku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2016 r. (data wpływu 15 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uwzględniania kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu zaliczki na podatek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uwzględniania kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracownik naukowo-dydaktyczny jest zatrudniony na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2014 r., poz. 1198). Dniem wypłaty wynagrodzenia był dzień 4 stycznia 2016 r. (z góry za m-c styczeń). Posiadane dokumenty dotyczące kwestii podatkowej:

  1. PIT-2 dotyczący kwoty wolnej od podatku tzw. ulgi podatkowej,
  2. Oświadczenie dotyczące podwyższonych kosztów z tytułu dojazdu - brak kosztów, pracownik zamieszkuje w miejscowości w jakiej położony jest zakład pracy.

U pracodawcy funkcjonuje zarządzenie, w myśl którego pracownicy, którzy chcą mieć uwzględnione wyższe koszty uzyskania przychodu, zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia. Pracownicy składają takie oświadczenie raz w roku, na kolejny rok kalendarzowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00