Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2016, sygn. ITPB1/4511-92/16-3/JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-92/16-3/JŁ

Wnioskodawca może zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 2,5%. Wartość początkowa lokalu użytkowego to cena nabycia powiększona o wydatki na wykończenie lokalu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2016 roku (data wpływu 28 stycznia 2016 roku), uzupełnionym w dniu 19 kwietnia 2016 roku, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz stawki amortyzacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2016 roku wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz stawki amortyzacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W trakcie trwania związku małżeńskiego i w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawca w 2012 roku zakupił lokal użytkowy w stanie surowym. We wrześniu 2012 roku żona Wnioskodawcy zarejestrowała działalność gospodarczą. Wyremontowała i przystosowała ten lokal do prowadzenia działalności gospodarczej (jako lokal gastronomiczny), nie wprowadziła go jednak do ewidencji środków trwałych i nie dokonywała amortyzacji od jego wartości początkowej. Do maja 2013 roku żona Wnioskodawcy nie uzyskała dochodu i zawiesiła działalność gospodarczą 21 maja 2013 roku. W 2015 roku działalność ta została zamknięta. Lokal użytkowy nie był wówczas jeszcze gotowy do użytku. Należało jeszcze wykończyć schody (koszt 10.000 zł), blaty, podłogę, zamontować rolety, założyć drzwi, dokupić stoły i krzesła (razem koszt ok. 66.000 zł). Koszty poniesione przez żonę Wnioskodawcy dotyczyły głównie zakupu materiałów budowlanych, przyłączeń elektrycznych, gazowych, sanitarnych, itp. Wnioskodawca w czerwcu 2015 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach tej działalności kontynuuje podjętą inwestycję. Zakupił w tym celu niezbędne wyposażenie. Koszt inwestycji został poniesiony z majątku wspólnego małżonków. W grudniu 2015 roku uzyskał pierwszy dochód z opisywanej we wniosku inwestycji. Wnioskodawca pod pojęciem inwestycji rozumie wydatki na wykończenie nabytego lokalu w stanie surowym i przystosowanie go do używania w działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00