Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2016, sygn. ILPB1/4511-1-293/16-2/APR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/4511-1-293/16-2/APR

Obowiązki płatnika

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2016 r. (data wpływu 18 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) z siedzibą w A jest producentem elementów i akcesoriów do systemów wentylacyjnych.

W celu realizacji zadań związanych z prowadzoną działalnością, Wnioskodawca w oparciu o art. 124 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: Kodeks pracy), powierza wybranym pracownikom (dalej: Pracownicy) samochody służbowe, (i) które są wykorzystywane przez Spółkę na podstawie umów cywilno-prawnych, w tym w szczególności umów leasingu lub (ii) które stanowią własność Spółki (dalej łącznie: samochody służbowe). Decyzja o powierzeniu danemu pracownikowi samochodu służbowego uzależniona jest/będzie od charakteru jego pracy, zajmowanego stanowiska, wymogów co do jego mobilności i dyspozycyjności.

W konsekwencji, w Spółce, samochodów służbowych używają/będą używali Pracownicy kadry kierowniczej, w stosunku do których samochody służbowe są przypisane/będą przypisywane personalnie do konkretnych osób. Podstawowym celem przyznania tym Pracownikom samochodów służbowych jest ułatwienie im wykonywania obowiązków służbowych na rzecz Spółki ze względu na zakres powierzonych obowiązków, sprawowane funkcje oraz związane z tym wymagania odnośnie elastyczności, dyspozycyjności i mobilności pracowników. Dlatego też, od kadry kierowniczej wymagana jest gotowość do ciągłego wykonywania pracy, pełna dyspozycyjność i mobilność, związane przykładowo z koniecznością: (i) utrzymania stałego kontaktu z klientami i kontrahentami Spółki; (ii) zapewnienia ciągłości prowadzenia produkcji, (iii) reakcji na ewentualne nieprzewidziane okoliczności w zakładzie produkcyjnym, (iv) reakcji na nieprzewidziane okoliczności o charakterze administracyjnym, (v) częstych wyjazdów poza miejsce świadczenia pracy (określone w umowie o pracę) bądź (vi) zrealizowania zadania poza standardowymi godzinami pracy w związku z upływającym terminem jego realizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00