Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2016, sygn. 3063-ILPB1-1.4511.194.2016.1.APR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB1-1.4511.194.2016.1.APR

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2016 r. (data wpływu 15 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w najbliższym czasie zamierza podjąć współpracę z informatykiem, który będzie wytwarzał dla niego kod informatyczny, do którego przekaże Zainteresowanemu prawa autorskie. Spółka zdecydowała się na podjęcie współpracy na podstawie umowy zlecenie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wobec przeniesienia praw autorskich majątkowych pracownik ma możliwość, aby zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, przy przeniesieniu praw autorskich majątkowych pracownik ma możliwość, aby zastosować 50% koszty uzyskania przychodu tym bardziej, iż zakres jego czynności będzie polegał na wytwarzaniu autorskiego kodu informatycznego. Taka praktyka w zakresie umów dotyczących tworzenia kodu informatycznego, systemów, aplikacji, stron internetowych itp. byłaby prawidłowa, ponieważ art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wprowadza ograniczenia co do rodzaju zawieranych umów. Wnioskodawca zdaje sobie sprawę, iż przychody z tytułu korzystania z praw autorskich albo rozporządzania nimi, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania, po drugie zaś, osiągnięty przychód musi mieć postać wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego. W umowie Zainteresowanego jest określone, iż zlecenie polega na wytworzeniu autorskiego kodu informatycznego w ramach tworzenia testów aplikacji, systemów, stron internetowych oraz testów automatycznych. Ponadto jego umowa zawiera zapis o przekazaniu praw autorskich w załączeniu przekazuje on wzór umowy zlecenie, której to paragraf 4 dotyczy Praw autorskich. W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% jest możliwe, gdyż dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli przejdą one na Wnioskodawcę jako zleceniodawcę lub udzieli mu jako zleceniodawcy licencji na korzystanie z nich. Zainteresowany pragnie zauważyć, iż stanowisko/interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24.08.2010 r. (ITPB2/415-538/10/RS) stanowi, iż można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu do tego typu umowy zlecenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00