Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.388.2016.1.SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.388.2016.1.SM

Otrzymanie zaliczki na poczet wykonania usługi turystyki zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy rodzi powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2016 r. (data wpływu 5 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet świadczonej usługi turystycznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet świadczonej usługi turystycznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (Wnioskodawca) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się organizacją imprez turystycznych, głównie imprez, których uczestnikami są dzieci. Usługi turystyczne spółka świadczy na rzecz klientów we własnym imieniu i na własny rachunek. W celu świadczenia przedmiotowych usług Wnioskodawca nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turystów. Nie wykonuje w ramach świadczonych usług turystycznych tzw. usług własnych. Część należności w postaci przedpłaty, zadatku, zaliczki (łącznie zwanej dalej Zaliczką) Wnioskodawca otrzymuje od klientów jeszcze przed wykonaniem usługi. W dacie otrzymania Zaliczki Wnioskodawca nie jest w stanie ustalić w jakiej wysokości uzyska marżę na imprezie turystycznej, której Zaliczka dotyczy. Wysokość marży uzyskiwana na organizowanych przez Wnioskodawcę imprezach turystycznych jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników występujących w związku z jej organizacją jak i przebiegiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00