Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-108/16/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy zawarcie umowy sprzedaży samochodu, znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pomiędzy Wnioskodawcą jako kupującym, a jego kontrahentem jako sprzedającym, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przez tego sprzedającego na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w oparciu o szczególną procedurę w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków wynikającą z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 lutego 2016 r. (data wpływu do Biura 22 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży samochodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży samochodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest zarejestrowanym dla celów podatku od towarów i usług czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. odprzedażą używanych samochodów. Aby posiadać w swojej ofercie samochody do sprzedaży, Wnioskodawca zawiera umowy sprzedaży występując w nich w roli strony kupującej. W ramach wykonania tych umów Wnioskodawca nabywa prawo własności pojazdów znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie w takim stanie w jakim się znajdują w momencie zakupu przez Wnioskodawcę bądź też po dokonanej naprawie takiego samochodu i/lub montażu dodatkowego wyposażenia bądź akcesoriów, samochody te przeznacza do sprzedaży. Miejscem zawarcia takich umów sprzedaży pomiędzy Wnioskodawcą jako kupującym, a jej kontrahentem jako sprzedającym, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Niekiedy sporządzane umowy sprzedaży zawierają zastrzeżenie, iż własność sprzedanego samochodu zostaje przeniesiona na Wnioskodawcę po uiszczeniu przez niego ceny sprzedaży samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00