Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. IBPB-2-1/4511-210/16/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4511-210/16/PM

Czy świadczenia dodatkowe dla artystów stanowią dla nich przychód, w tym przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 marca 2016 r. (data wpływu do Biura 11 marca 2016 r.), uzupełnionym 10 maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania na rzecz artystów świadczeń dodatkowych w związku z zawartymi umowami o dzieło:

  • w części dotyczącej kosztów przyjazdu, zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu lokalnego jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części, dotyczącej udostępnienia instrumentów muzycznych oraz organizacji cateringu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania na rzecz artystów świadczeń dodatkowych w związku z zawartymi umowami o dzieło.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 27 kwietnia 2016 r. wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 10 maja 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, na które zapraszani są zarówno polscy jak i zagraniczni artyści. Środki na finansowanie poszczególnych imprez pochodzą z różnego rodzaju źródeł m.in. środków własnych, środków otrzymanych od Gminy Miejskiej, dotacji z Ministerstwa Kultury, dotacji z Mechanizmów Finansowych EOG oraz innych źródeł.

Wnioskodawca zawiera z artystami umowy o dzieło, w których określane są zasady wynagrodzenia artystów. Honorarium występującego artysty zawiera zazwyczaj dwa rodzaje wynagrodzenia: jedno z nich dotyczy wynagrodzenia za prawa autorskie, drugie zaś dotyczy wynagrodzenia za występ. Z postanowień umowy zawieranej z zagranicznymi artystami wynika, że są oni zobowiązani do przedstawienia Wnioskodawcy certyfikatu rezydencji przed wypłatą wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00