Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-433/16/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-433/16/JG

Czy zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pracę poświęconą na prace twórcze Wnioskodawcy przysługuje prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu, mimo że pracodawca nie uwzględnia tego w informacji podatkowej PIT-11?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 7 kwietnia 2016 r. (data otrzymania 12 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest projektantem inżynierem zatrudnionym od 2008 r. na podstawie umowy o pracę w firmie X na stanowisku projektanta orurowania przemysłowego. Podstawowym obowiązkiem Wnioskodawcy jest wykonywanie indywidualnych projektów orurowania instalacji przemysłowych wraz z dokumentacją gwarantującą poprawność zastosowanych rozwiązań i zapewniającą o bezpiecznym i długotrwałym użytkowaniu zgodnie z odpowiednimi normami międzynarodowymi, uznanymi praktykami inżynierskimi, własnym wieloletnim doświadczeniem oraz wymogami klienta. Wynikiem pracy Wnioskodawcy są rysunki założeniowe, przetargowe oraz wykonawcze orurowania wchodzącego w skład wielobranżowych projektów, oraz raporty obliczeń naprężeń, obciążeń i przemieszczeń z wnioskami Wnioskodawcy i wytycznymi dla innych branż i wykonawców. Powyższa dokumentacja jest sygnowana przez Wnioskodawcę jego imieniem i nazwiskiem lub kodem literowym jednoznacznie przypisanym w firmie do Wnioskodawcy. Wykonywane projekty dotyczą innowacyjnych i niepowtarzalnych przedsięwzięć, jakim są najnowocześniejsze i prototypowe fabryki i rozwiązania techniczne na świecie w branży FMCG, półprzewodnikowej, gospodarki wodnej, chemicznej i innych, wykonywanych dla największych koncernów światowych jak i klientów rządowych. O tym, że nie są to typowe rozwiązania, świadczy chociażby fakt, że dla większości projektów Wnioskodawca jest zobowiązany do podpisania szczególnych zobowiązań dotyczących tajności wszystkich prac wykonywanych nad przedsięwzięciem. Dlatego w większości przypadków Wnioskodawca nie jest w stanie wykazać się dokumentacją ani informacją dotyczącą jego pracy, gdyż zabrania mu tego klauzula tajności. Umowa o pracę Wnioskodawcy z jego pracodawcą określa przeniesienie prawa autorskiego na firmę i dysponowanie nim, ale nie określa jednoznacznie kwoty jaka przysługuje za przekazanie praw autorskich. Wynika to z faktu, że w każdym miesiącu inna część pracy Wnioskodawcy stanowi pracę twórczą. Firma prowadzi dokładną ewidencję czasu pracy, zatwierdzaną cotygodniowo przez przełożonych, z której można jednoznacznie określić ile czasu w danym miesiącu było przeznaczone na pracę twórczą czyli czynności projektowe, a ile na szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne, spotkania, urlopy, choroby oraz pozostały czas spożytkowany na pozostałe obowiązki. W związku z tym Wnioskodawca ma wątpliwość czy zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pracę poświęconą na prace twórcze przysługuje mu prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu, mimo że pracodawca nie uwzględnia tego w informacji podatkowej PIT-11. Wnioskodawca chciałby z tego prawa skorzystać za poprzednie lata tj. 2014 i 2015 poprzez korektę PIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00