Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-325/16/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy nabycie własności przedsiębiorstwa Dłużnika lub jego zorganizowanej części przez Wnioskodawcę w trybie opisanym powyżej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 marca 2016 r. (wpływ do Biura 5 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia przedsiębiorstwa na podstawie umowy datio in solutum jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia przedsiębiorstwa na podstawie umowy datio in solutum.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca &− spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca, Spółka) posiada wierzytelności pieniężne wobec spółki powiązanej X (dalej: Dłużnik), w szczególności z tytułu udzielonej pożyczki (oraz naliczonych odsetek).

Planowane jest, aby w trybie określonym w art. 453 ustawy Kodeks cywilny, tj. w trybie tzw. świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), Dłużnik, w celu zwolnienia się (w całości lub w części) z zobowiązań z tytułu powyższych wierzytelności pieniężnych spełnił inne świadczenie, tj. dokonał przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy za jego zgodą własności posiadanego przedsiębiorstwa Dłużnika lub jego zorganizowanej części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00