Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2016, sygn. IBPB-2-1/4515-155/16-1/HK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4515-155/16-1/HK

Czy w przypadku Wnioskodawcy doszło do sytuacji, w której zobowiązanie podatkowe nie może powstać ze względu na upływ czasu oraz w konsekwencji nie ma podstaw do rozliczania podatku od spadków i darowizn?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 maja 2016 r. (data wpływu do Biura 20 maja 2016 r.), uzupełnionym 18 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 30 czerwca 2016 r. znak: IBPB-2-1/4515-155/16/HK, wezwano o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 18 lipca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 1 sierpnia 2007 r. nastąpiła śmierć Pani K. (dalej: spadkodawczyni), w stosunku do której Wnioskodawca nie pozostawał w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa (tzw. III grupa podatkowa). Spadkodawczyni uczyniła Wnioskodawcę spadkobiercą testamentowym, przepisując mu m.in. nieruchomość położoną w Wielkiej Brytanii oraz określoną kwotę pieniędzy.

W dniu 31 lipca 2008 r. wydany został Grant of Probate dokument potwierdzający nabycie spadku przez Wnioskodawcę i przyznający mu jednocześnie rolę wykonawcy spadku tzw. executora. Wyznaczeni wcześniej wykonawcy zrzekli się tej roli, stąd Wnioskodawca zobowiązany został do wykonywania tej roli. W praktyce spadkobierca Wnioskodawca wyznaczył do działań faktycznych w Wielkiej Brytanii kancelarię prawną, która przyjęła na siebie prowadzenia czynności w imieniu i na rzecz executora-administratora i wykonawcy spadku. Do roli executora należało m.in. spłacenie obciążeń spadkodawczyni, wykonanie poleceń testamentowych, zapłata podatku od spadku w Wielkiej Brytanii. Ze względu na niedostateczną dla spełnienia swych obowiązków wartość środków pieniężnych, stanowiących element masy spadkowej, executor dokonał sprzedaży nieruchomości zaliczonej do masy spadkowej. Uzyskane ze sprzedaży środki pieniężne po spłaceniu pozostałych zobowiązań, zostały przekazane Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00