Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-226/16/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

W przypadku, gdy miejsce wykonywania prawa majątkowego znajduje się poza granicami Polski oraz umowa została zawarta poza granicami Polski, to taka umowa nie jest objęta zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie zostały spełnione przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu cesji wierzytelności dokonanej w formie umowy sprzedaży.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 kwietnia 2016 r. (data wpływu do Biura 14 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym 21 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych cesji wierzytelności.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym, w piśmie z 1 czerwca 2016 r., znak: IBPB-2-1/4514-226/16/MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony 21 czerwca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka lub Cesjonariusz) jest polską spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowaną od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wnioskodawca nabył od podmiotu zagranicznego spółki kapitałowej prawa niemieckiego (GmbH), z siedzibą w Berlinie (Cedent) wierzytelność pieniężną z tytułu umowy pożyczki (Wierzytelność). Dłużnikiem z tytułu wierzytelności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółka A, Dłużnik). Na mocy postanowień umowy (umowa pożyczki) zawartej pomiędzy Dłużnikiem a Cedentem, Dłużnik zobowiązany został do spłaty Wierzytelności na rachunek bankowy wskazany przez Cedenta. Należy też wskazać, iż umowa pożyczki zawarta miedzy Cedentem a Dłużnikiem, została zawarta poza granicami Polski. Cesja Wierzytelności nastąpiła w drodze umowy sprzedaży i również została zawarta poza granicami Polski. W konsekwencji dokonania cesji Wierzytelności, Wnioskodawcy będzie przysługiwać Wierzytelność wobec osoby trzeciej Dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00