Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-628/16-1/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-628/16-1/AK

Czy w dacie śmierci żony Wnioskodawca nabył udział w lokalu mieszkalnym skoro lokal ten należał do majątku wspólnego małżonków?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16 czerwca 2016 r. (data otrzymania 20 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca razem z żoną nabyli 16 grudnia 2009 r. na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej mieszkanie. Ustrój wspólności majątkowej trwa tak długo, jak długo trwa małżeństwo, a małżonkowie mają równe udziały we wspólnym majątku, który przestaje istnieć z chwilą śmierci jednego z nich. Taka sytuacja wystąpiła w przypadku Wnioskodawcy. Żona Wnioskodawcy zmarła 5 maja 2014 r. W wyniku jej śmierci przestał istnieć ustrój wspólności majątkowej, a mieszkanie małżonków zostało podzielone na dwie równe części, pierwsza należąca do Wnioskodawcy a druga należąca do zmarłej żony.

Część mieszkania żony Wnioskodawcy została poddana postępowaniu spadkowemu na zasadach dziedziczenia ustawowego (żona Wnioskodawcy nie zostawiła testamentu). Połowa mieszkania przypadająca żonie Wnioskodawcy została podzielona na 3 równe części, a spadkobiercami zostali: Wnioskodawca jako współmałżonek i dwie dorosłe córki małżonków. Każde z nich odziedziczyło 1/3 z połowy mieszkania. W dniu 19 listopada 2014 r. został sporządzony protokół i akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłej żonie Wnioskodawcy. Według tych dokumentów Wnioskodawca odziedziczył 1/3 z części mieszkania należącej do żony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00