Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2016, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.340.2016.1.MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.340.2016.1.MCZ

Skutki podatkowe nabycia środków pieniężnych tytułem zapisu zwykłego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 24 sierpnia 2016 r. (data wpływu do Organu 30 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem zapisu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2016 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem zapisu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terenie Polski opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Mąż Wnioskodawczyni planuje uposażyć Wnioskodawczynię poprzez ustanowienie na jej rzecz renty. Mąż Wnioskodawczyni w sporządzonym przez siebie testamencie planuje zobowiązać osobę, na rzecz której uczyni zapis windykacyjny, do realizowania na rzecz Wnioskodawczyni okresowych świadczeń pieniężnych na podstawie zapisu zwykłego. Zapisobierca windykacyjny będzie zobowiązany do corocznej wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni określonej w zapisie zwykłym sumy renty. Renta ma być płatna 1 raz do roku, w terminie, który zostanie określonych w zapisie. Wysokość renty w każdym roku będzie zależała od aktualnej wartości jednego ze wskaźników ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni. Oznacza to, iż wysokość raty renty w danym roku będzie każdorazowo zależała od wysokości danego wskaźnika tj. będzie inna w każdym roku. Obowiązek zapłaty renty przez zapisobiercę windykacyjnego będzie powstawał w danym roku w zależności od uzyskania przez tego zapisobiercę dochodu z określonego w testamencie źródła nabytego przez niego w drodze przedmiotowego zapisu windykacyjnego. W przypadku braku przychodu nie powstanie obowiązek zapłaty renty na rzecz Wnioskodawczyni w danym roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00