Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2016, sygn. IPPB6/4510-41/16-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-41/16-2/AZ

Kiedy i w jakiej wysokości Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy z tytułu otrzymanego czynszu za okres poddzierżawy od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2016 r. (data wpływu 5 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu oraz wysokości przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego czynszu z poddzierżawy  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu oraz wysokości przychodu podatkowego z tytułu otrzymanego czynszu z poddzierżawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 24 września 2014 r. została zawarta umowa poddzierżawy, mocą której spółka działająca pod firmą P. Sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca lub Dzierżawca) oddała B. Spółka europejska oddział w Polsce (dalej jako B. lub Poddzierżawca) w poddzierżawę nieruchomość zabudowaną stacją paliw. Tytułem wynagrodzenia za poddzierżawę B. zobowiązane jest płacić miesięczny czynsz na zasadach określonych szczegółowo w umowie poddzierżawy. W okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. obowiązywał czynsz zmienny, który określony był we wskazanej w umowie kwocie netto miesięcznie w przypadku osiągnięcia przez stację paliw rocznej sprzedaży wszystkich rodzajów paliw w wysokości do 6.150.000 litrów. W przypadku przekroczenia wskazanej wyżej rocznej sprzedaży wszystkich rodzajów paliw obowiązywały wyższe stawki czynszu miesięcznego. Czynsz rozliczany był w ten sposób, że w okresie roku kalendarzowego czynsz płatny był w wysokości podstawowej (najniższej) stawki miesięcznej czynszu na podstawie prawidłowo wystawionej - do dziesiątego dnia każdego następnego miesiąca - faktury VAT w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury przez Dzierżawcę. Natomiast do dnia 25 stycznia kolejnego roku Poddzierżawca przekazywał Dzierżawcy zestawienie wszystkich sprzedanych rodzajów paliw w celu obliczenia ewentualnej kwoty wyrównawczej stanowiącej różnicę pomiędzy czynszem określonym dla osiągniętej wysokości sprzedaży paliw a faktycznie zapłaconym czynszem za rok poprzedni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00