Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2016, sygn. IPPB4/4511-519/16-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-519/16-2/JK2

Czy składkę zdrowotną w kwocie 194,43 zł, tj. 7,75% za miesiąc grudzień 2015 r. Wnioskodawczyni będzie mogła odliczyć od podatku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu za 2015 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu za 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 20 października 2015 r. Wnioskodawczyni złożyła wniosek do ZUS o zmianę adresu w Polsce na Wielką Brytanię, ponieważ składała wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie druku S1 celem leczenia. W tym wniosku Wnioskodawczyni musiała zmienić adres zamieszkania na Wielką Brytanię. Zmiana adresu na Wielką Brytanię jest tymczasowa na około dwa lata. W Londynie Wnioskodawczyni ma córkę i wnuczkę, którą się opiekała. Wnioskodawczyni oświadczyła, że w Wielkiej Brytanii nie pracowała, nie pracuje, nie posiada żadnego źródła dochodu i tam nie będzie rozliczać się z Urzędem Skarbowym. W Wielkiej Brytanii Wnioskodawczyni będzie przebywać w ciągu roku od 3-4 miesięcy, a 8 miesięcy będzie spędzać w Polsce. W Polsce Wnioskodawczyni posiada mieszkanie własnościowe, nie zmieniła miejsca zameldowania, ani nie zmieniła Rezydencji Podatkowej oraz ma męża, z którym wspólnie prowadzi gospodarstwo domowe. Wnioskodawczyni w Polsce otrzymuje emeryturę przekazywaną przez ZUS w S. na swój rachunek bankowy. Od miesiąca grudnia do obecnej chwili ze względu na zmianę adresu zamieszkania, Wnioskodawczyni nie ma potrącanego podatku, tylko ma potrącaną składkę zdrowotną w wysokości 9% ze świadczenia brutto. W rozliczeniu rocznym w związku z tym, że nie został potrącony podatek a składka zdrowotna została potrącona od świadczenia brutto Wnioskodawczyni jest stratna 194,43 zł. Składki zdrowotnej za miesiąc grudzień 2015 r. Wnioskodawczyni nie może odliczyć od podatku mimo, że została potrącona przez ZUS, ale nie wykazana w PIT-11A. Z tego wynika, że składkę zdrowotną Wnioskodawczyni musi zapłacić podwójnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00