Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2017, sygn. 0461-ITPB3.4510.597.2016.1.JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB3.4510.597.2016.1.JG

Interpretacja indywidualna dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu warunkowego umorzenia pożyczki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2016 r. (data wpływu 7 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu warunkowego umorzenia pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu z tytułu warunkowego umorzenia pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), w której 100% udziałów (4188 udziałów) posiada Pani A.

Udziały zostały nabyte przez Panią A na podstawie umowy sprzedaży udziałów z dnia 30 czerwca 2015 roku zawartej z B sp. z o.o. (co do 1722 udziałów) oraz C sp.k. (co do 2466 udziałów). W umowie tej, na wypadek dalszej sprzedaży udziałów Pani A. zobowiązała się względem zbywców udziałów do zapewnienia zawarcia w przyszłej umowie przedwstępnej lub w przyszłej umowie sprzedaży warunkowej oraz w przyszłej umowie przyrzeczonej sprzedaży bezwarunkowego zobowiązania nowego nabywcy udziałów do spłaty wszystkich zobowiązań Spółki, w tym tych, które zostały opisane poniżej. Zobowiązanie nowego nabywcy udziałów miało zostać zabezpieczone oświadczeniem o poddaniu się egzekucji tych zobowiązań wprost z aktu notarialnego bądź gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Na wypadek braku tych zapisów w przyszłej umowie zbycia udziałów zarówno co do obowiązku spłaty zadłużenia Spółki wobec osób trzecich, bądź braku ustanowienia wymaganych zabezpieczeń tej spłaty przez nabywcę udziałów, a także na wypadek braku spłaty tych zobowiązań Spółki przez nabywcę udziałów, Panią A. poręczyła za zapłatę tych zobowiązań, jednakże pod warunkiem zawieszającym, że w terminie do dnia 31 grudnia 2016 roku dojdzie do zbycia całości lub części udziałów pod tytułem darmym lub odpłatnym (co dotyczyło również zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży oraz umowy sprzedaży warunkowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00