Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2017, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.201.2016.2.MŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.201.2016.2.MŁ

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kwot pobieranych od studentów w związku z zakupioną przez Wnioskodawcę usługą turystyczną.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 listopada 2016 r. (data wpływu 30 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z 22 grudnia 2016 r. (data wpływu 2 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kwot pobieranych od studentów w związku z zakupioną przez Wnioskodawcę usługą turystyczną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kwot pobieranych od studentów w związku z zakupioną przez Wnioskodawcę usługą turystyczną. Dnia 2 stycznia 2017 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na Uczelni działają organizacje studenckie i koła naukowe, które pozyskują środki finansowe na organizacje różnego rodzaju wydarzeń integracyjnych i naukowych na rzecz swoich członków oraz osób trzecich z tytułu wpłat od uczestników tych wydarzeń. W odniesieniu do niektórych z nich Uczelnia przyjmuje wpłaty na swój rachunek bankowy (stanowi to przychód Uczelni), następnie ze zgromadzonych środków finansowany jest wyjazd integracyjny lub naukowy, przy czym Wnioskodawca dofinansowuje część wydarzenia ze środków własnych pochodzących np. z dotacji ministerialnej. Czasami zaś, Uczelnia nie dofinansowuje wydarzeń, bowiem zgromadzone środki pozwalają na realizację wydarzenia. Przedmiotowy stan faktyczny dotyczy takich wydarzeń jak: adapciak (integracja studentów I roku studiów), wyjazdów naukowych, a także studenckich np. na narty w sezonie zimowym. Zgodnie z art. 204 Ustawy z dnia 5 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym studenci mają prawo do zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich, w szczególności w kołach naukowych oraz zespołach artystycznych i sportowych, na zasadach określonych w ustawie. Organem rejestrującym i prowadzącym rejestr uczelnianych organizacji studenckich jest rektor (art. 205 ust. 2). Warunkiem rejestracji uczelnianej organizacji studenckiej jest zgodność jej statutu (regulaminu, deklaracji założycielskiej) z przepisami prawa i statutem Uczelni. Nadzór nad działalnością organizacji studenckich sprawuje rektor. Ma on również prawo do rozwiązania uczelnianej organizacji studenckiej, jeśli działa ona niezgodnie z prawem lub statutem Uczelni czy regulaminem tej organizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00