Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.148.2017.1.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.148.2017.1.JK2

W zakresie opodatkowania świadczeń otrzymanych w oparciu o umowy na tzw. annuity (ubezpieczenie rentowe, renta dożywotnia).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 25 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń otrzymanych w oparciu o umowy na tzw. annuity (ubezpieczenie rentowe, renta dożywotnia) - jest:

  • prawidłowe w odniesieniu do kwalifikacji źródła przychodu,
  • nieprawidłowe w odniesieniu do prawa do odliczenia podatku zapłaconego w USA.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń otrzymania w oparciu o umowy na tzw. Annuity (ubezpieczenie rentowe, renta dożywotnia).

We wniosku złożonym przez przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni oraz jej matka otrzymały w 2016 r. przychód z USA wypłacony przez amerykańską organizację TIAA (Teachers Insurance and Annuity Association - Nauczycielskie Towarzystwo Ubezpieczeń i Rent) należne im po zmarłym ojcu (dla Wnioskodawczyni) i mężu (dla matki Wnioskodawczyni) obywatelu polskim, który w latach dziewięćdziesiątych XX w. przez kilka lat pracował jako pracownik naukowy na dwóch uniwersytetach w USA. W trakcie pobytu w USA zmarły przystąpił do dwóch pracowniczych programów emerytalnych oferowanych zatrudnionym na tych uniwersytetach. W ramach tych programów zawarł z TIAA (Nauczycielskim Towarzystwem Ubezpieczeń i Rent) umowy na tzw. annuity (ubezpieczenie rentowe, renta dożywotnia). Na mocy tych umów składki wpłacane na konta zmarłego były dzielone pomiędzy dwa konta: TIAA Traditional czyli tzw. fixed annuity (renta stała, o gwarantowanej wysokości powiększonej o ewentualne odsetki) i CREF (College Retirement Equities Fund - Uczelniany Akcyjny Fundusz Emerytalny) czyli tzw. variable annuity (renta zmienna, tzn. zależna od dochodów z inwestowania składek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00