Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2017, sygn. 0111-KDIB2-2.4011.120.2017.1.IN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4011.120.2017.1.IN

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów o dzieło na opracowanie projektów instalacyjnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 18 maja 2017 r. (data wpływu 19 maja 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów o dzieło na opracowanie projektów instalacyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu umów o dzieło na opracowanie projektów instalacyjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W zeznaniu podatkowym PIT-37 z 2012 r. Wnioskodawczyni wykazała w poz. C.1.3 przychody zgodnie z informacją PIT-11 otrzymaną od płatnika (zamawiającego), tj. spółki E. S.A. Przychody te pochodziły z działalności wykonywanej osobiście przez Wnioskodawczynię na podstawie umów o dzieło, których przedmiotem było opracowanie projektów instalacyjnych (branży sanitarnej) dla obiektów (lub ich części) energetyki zawodowej. Każdy projekt wymagał indywidualnego opracowania i zastosowania do różnych obiektów architektonicznych (lub ich części) oraz koordynacji przestrzennej z ich wyposażeniem technologicznym. Dlatego w związku z niepowtarzalnością obiektów, w których projektowano instalacje, także projekty samych instalacji są niepowtarzalne, a każdy z tych projektów ma cechy niepowtarzalnego dzieła, co pozwala uznać go za przedmiot prawa autorskiego. Wnioskodawczyni posiada stosowne kwalifikacje do wykonywania projektów (uprawnienia budowlane, Wnioskodawczyni jest członkiem izby inżynierów budownictwa). Wnioskodawczyni wykonywała projekty w czasie, gdy była już emerytką i otrzymała za nie wynagrodzenie zgodnie z zapisami w umowach o dzieło. Chociaż w samych umowach nie ma expressis verbis stwierdzenia, że prawa autorskie są przenoszone na zamawiającego, to jednak bezpośrednio z projektów wynika, że właścicielem projektu jest spółka E. S.A., a tym samym, majątkowe prawa autorskie do projektu zostały przeniesione na zamawiającego, tj. spółkę E. S.A. Jednak pomimo tego spółka E. S.A. do kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych stosowała stawkę 20% kosztów uzyskania przychodów, a co zatem idzie, takie też koszty wykazała w przesłanym do podatnika PIT-11.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00