Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2017, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.362.2017.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.362.2017.1.MW

Brak podstaw do dokumentowania czynności ustanowienia służebności przesyłu fakturą, obejmującą całą kwotę wynagrodzenia należną małżonkom

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2017 r. (data wpływu 27 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności ustanowienia służebności przesyłu fakturą, obejmującą całą kwotę wynagrodzenia należną małżonkom jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności ustanowienia służebności przesyłu fakturą, obejmującą całą kwotę wynagrodzenia należną małżonkom.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, jest czynnym podatnikiem VAT. Do Wnioskodawcy zgłosiła się sp. z o.o., działająca na zlecenia S.A., celem ustanowienia służebności przesyłu na jednej z działek gruntu wchodzącej w skład gospodarstwa. Działka ta jest majątkiem wspólnym Wnioskodawcy i jego małżonki, nabyta aktem notarialnym na Wnioskodawcę i jego małżonkę.

Sp. z o.o. chce ustanowić służebność przesyłu na gruntach Wnioskodawcy i jego małżonki w drodze aktu notarialnego. Sp. z o.o. proponuje następujący sposób zapłaty: Wnioskodawca wystawia fakturę VAT na połowę sumy zapłaty za służebność powiększoną o podatek VAT, natomiast druga część dla żony Wnioskodawcy miałaby być przekazana bez podatku VAT.

Małżeństwo nie ma rozdzielności majątkowej. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej, jednak jedynym źródłem utrzymania jest gospodarstwo prowadzone wspólnie z mężem, który jest czynnym podatnikiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00