Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2017, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.207.2017.1.AKR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.207.2017.1.AKR

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2017 r. (data wpływu 19 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej też Spółka) jest zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT podmiotem, sprzedającym swoje produkty do jednostek hurtowych i sieci detalicznych oraz podmiotu powiązanego. Spółka nabywa też towary i usługi do prowadzenia swojej działalności gospodarczej i otrzymuje od swoich dostawców faktury zakupu. Faktury zakupu wpływają do Spółki w tym samym lub też następnym okresie rozliczeniowym, w którym u sprzedawcy towarów lub usług powstaje obowiązek podatkowy. Zdarzają się jednak sytuacje, że faktury za dostawy lub usługi wpływają do Spółki po upływie kilku następnych okresów rozliczeniowych. W związku z powyższym Spółka pragnie zadać pytanie związane ze stosowaniem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zmianami).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę lub dokument celny, to jest zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt l ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zmianami), a jeżeli Spółka nie dokonała tego obniżenia w miesiącu otrzymania faktury lub dokumentu celnego, to ma prawo na podstawie art. 86 ust. 11 ww. ustawy obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, biorąc pod uwagę fakt, że u sprzedawcy towarów lub usług powstał już obowiązek podatkowy na podstawie art. 86 ust. 10 ww. ustawy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00