Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.222.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.222.2017.1.PS

likwidacja spółki komandytowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nie uznania za przychód wartości niespłaconego zobowiązania pozostającego w Spółce komandytowej na dzień jej likwidacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nieuznania za przychód wartości niespłaconego zobowiązania pozostającego w Spółce komandytowej na dzień jej likwidacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Karol B. (zwany dalej Wnioskodawcą) łącznie z Edwardem R., Jackiem S. oraz P. Sp. z o. o. (zwanych dalej Wnioskodawcy) są wspólnikami spółki komandytowej (zwanej dalej: Spółka). Osoby fizyczne występują w charakterze komandytariuszy, zaś spółka P. Sp. z o.o. występuje w charakterze komplementariusza.

Wnioskodawcy są rezydentami polskimi i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późń. zm. zwaną dalej ustawą o PIT) oraz odpowiednio art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późń. zm. zwaną dalej ustawą o CIT).

Zgodnie z umową spółki komandytowej udział każdego z komandytariuszy w zyskach spółki wynosi po 32%, zaś komplementariusza wynosi 4 %.

Spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czerwcu 2016 roku i dedykowana była do realizacji ważnego kontraktu (dalej "Projekt") zawartego z podmiotem będącym rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii, na podstawie kontraktu Spółka mogła korzystać: ze znaku towarowego, którego właścicielem jest zagraniczny kontrahent. W marcu br. kontrakt zawarty z zagranicznym kontrahentem wygasł i spółka komandytowa utraciła możliwość zarobku z wykorzystaniem znaku towarowego zagranicznego podmiotu, co było głównym przedmiotem działalności spółki. Jednocześnie brak jest pomysłów na dalsze prowadzenie działalności zarobkowej w tej Spółce. W związku z powyższym wszyscy Wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o rozwiązaniu i likwidacji spółki komandytowej z uwagi na przewidywany brak środków na przeprowadzenie postępowania upadłościowego (ryzyko oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego - majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania). Likwidacja spółki komandytowej zostanie przeprowadzona w sposób przewidziany przepisami Kodeksu spółek handlowych, przy czym Wnioskodawcy na moment składania wniosku o wydanie interpretacji nie mają wiedzy czy likwidacja nastąpi w trybie tradycyjnym, czy w sposób uproszczony (tzw. wykreślenie spółki bez przeprowadzenia likwidacji). Spółka komandytowa na chwilę obecną posiada niespłacone zobowiązania, w tym w dużej kwocie pożyczkę zaciągniętą na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w konsekwencji czego, jeżeli nie uzyska przychodów z dotychczas posiadanego majątku, to w ocenie Wnioskodawców istnieje uzasadnione ryzyko, że w wyniku prowadzonej likwidacji spółka komandytowa nie spłaci wszystkich zobowiązań. W toku likwidacji Spółka prawdopodobnie nie dokona podziału majątku między wspólników, ani tym bardziej spłaty ich wkładów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00