Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2017, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.150.2017.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.150.2017.2.KB

W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna opodatkować wykorzystywanie przedmiotowego pojazdu do celów prywatnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 30 sierpnia 2017 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy e-puap), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia samochodu, wykorzystywanego w celach prywatnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia samochodu, wykorzystywanego w celach prywatnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Spółka oddała Wnioskodawczyni do dyspozycji samochód osobowy, który jest przedmiotem leasingu - spółka jest leasingobiorcą. Samochód wykorzystywany jest przez Wnioskodawczynię również do celów prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez spółkę działalnością. Wnioskodawczyni nie jest pracownikiem Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna opodatkować wykorzystywanie przedmiotowego pojazdu do celów prywatnych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, fakt wykorzystywania samochodu leasingowanego przez spółkę przez Wnioskodawczynię do celów prywatnych oznacza, że po jej stronie powstaje nieodpłatne świadczenie zaliczane do przychodów z innych źródeł przychodów, którego wartość jest ustalana zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 11 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość tego przychodu będzie ustalana na podstawie art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PDOF, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Oznacza to, że dla potrzeb ustalenia przychodu Wnioskodawczyni, należy ustalić rynkową cenę najmu takiego pojazdu, z jakiego korzysta. Następnie należy tę wartość odnieść proporcjonalnie do czasu, w jakim w danym okresie Wnioskodawczyni wykorzystuje pojazd do celów prywatnych. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu przez pół miesiąca pojazd był wykorzystywany do celów prywatnych, to przychód Wnioskodawczyni równy będzie połowie miesięcznego czynszu najmu takiego pojazdu. Tak ustalony przychód należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym, zaliczając do przychodów z innych źródeł, opodatkowanych wg skali podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00