Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2017, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.198.2017.1.BKD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.198.2017.1.BKD

Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do bieżącego skorygowania (zwiększenia) kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia towarów handlowych przy uwzględnieniu pierwotnej ceny zakupu tych towarów (zapasów)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 sierpnia 2017 r. (data wpływu 30 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) dla potrzeb prowadzenia swojej podstawowej działalności, sprzedaży hurtowej i detalicznej różnego rodzaju pojazdów oraz akcesoriów do pojazdów samochodowych, nabywa szereg towarów handlowych różnorodnego asortymentu, które następnie sprzedaje w poszczególnych placówkach/sklepach detalicznych. W związku z nabyciem towarów handlowych, Spółka ponosi wydatki obejmujące koszty nabycia towarów handlowych, powiększone o ewentualne koszty dodatkowe związane z zakupem takich towarów, w szczególności koszty ich transportu, koszty opłat dodatkowych (np. cła i akcyzy). Rok podatkowy Spółki jest równy rokowi kalendarzowemu. Jednocześnie, Spółka prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Spółka prowadzi ewidencję rachunkową zgodnie z ustawą o rachunkowości, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych. Spółka dokonuje wyceny wartości zapasów, utrzymywanych przez Spółkę w poszczególnych latach podatkowych, w oparciu o metodę LIFO-FIFO. FIFO metoda ceny najwcześniejszej jest to metoda wyceny zapasów i ich rozchodu, polegającą na księgowaniu rozchodu począwszy od tej jednostki towaru, która została przyjęta do magazynu najwcześniej. LIFO metoda ceny (kosztu) najpóźniejszej jest to metoda wyceny rozchodu zapasów, polegająca na księgowaniu rozchodu począwszy od ostatniej jednostki przyjętej do magazynu. Z uwagi na nieprawidłowe działanie programu komputerowego Spółki, służącego do wyceny zapasów, którego nie spowodował podatnik i którego nie był świadomy, w latach 2014-2016 nie zostały wykonane aktualizacje cen zapasów towarów, które były sprzedawane przez Spółkę. Aktualizacja cen zapasów towarów sprzedawanych w latach 2014-2016 została przeprowadzona po raz pierwszy dopiero w 2016 roku. Podkreślenia wymaga, że program komputerowy Spółki nie umożliwia przeprowadzenia operacji aktualizacji cen zapasów z okresem wstecznym, w związku z tym niemożliwe jest określenie zaktualizowanych cen zakupów towarów z datą wsteczną i wskazanie, jakie były aktualne ceny zapasów w poszczególnych okresach lat 2014-2016 w datach ich sprzedaży. Takie ustalenie nie jest też możliwe za pomocą posiadanych przez Spółkę dokumentów. W tym stanie rzeczy, ze względu na rynkowe zmiany cen, dochodziło do sprzedaży towarów z zapasów przez Spółkę po cenach, które były niższe od pierwotnej ceny zakupu towarów. Ty samym we wskazanym okresie, przychody ze sprzedaży towarów handlowych z zapasów (sprzedaż wg cen aktualnych) były mniejsze, niż koszty ich zakupu (pierwotna cena zakupu danego towaru).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00