Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.153.2017.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa we wniosku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, o której mowa we wniosku.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2 stycznia 1992 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w dwuosobowej spółce cywilnej. Skład osobowy spółki cywilnej uległ 1 listopada 2003 r. zmianie i od tego czasu skład spółki jest niezmienny. Wnioskodawca jak i wspólnik przez cały okres działalności podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (wg PKD 2007) 10.71.Z Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Ponadto Wnioskodawca zajmuje się produkcją pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowanych 10.89.Z.

Wnioskodawca zaznacza, iż działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki cywilnej. Ze względu na ograniczenie rozmiarów działalności, począwszy od 1 stycznia 2018 r., Wnioskodawca zamierza zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca wskazuje, że w dniu 17 listopada 2004 r. nabył budynek zakładu produkcyjnego - Piekarni wraz z działkami gruntowymi. Powyższa nieruchomość została ujęta w środkach trwałych. Budynek Piekarni został oddany do używania w dniu 17 listopada 2004 r. Budynek był i nadal jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, w związku z czym został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i od grudnia 2004 r. podlegał amortyzacji. W chwili obecnej budynek nie jest całkowicie zamortyzowany. Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 2180, z późn. zm.) Wnioskodawca złoży oświadczenie do 20 stycznia 2018 r, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w roku podatkowym 2018 będzie opodatkowywać w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - Wnioskodawca będzie spełniał kryteria przedmiotowe jak i podmiotowe aby zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W związku z planowaną zmianą formy opodatkowania od 1 stycznia 2018 r. Wnioskodawca zaprowadzi ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencję wyposażenia, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do której zostanie wprowadzony wyżej wymieniony budynek (środek trwały).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00