Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2017, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.240.2017.1.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.240.2017.1.SK

W zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 30 października 2017 r. (data wpływu do tut. Organu 2 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ukończył kierunek studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki w mieście X, uzyskując tytuł magistra inżyniera na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn w zakresie specjalności Systemy i Urządzenia Energetyki Cieplnej.

Od października 2012 r. Wnioskodawca jest pracownikiem firmy inżynieryjno-projektowej na stanowisku starszego projektanta instalacji przemysłowych, branży orurowania, na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy tj. 40 godzin/tygodniowo. Firma specjalizuje się w zaawansowanych projektach inżynierskich dla przemysłu rafineryjnego, kosmetycznego, chemicznego jak również półprzewodników i nowoczesnych technologii. Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy okresu od tego czasu oraz stanu przyszłego.

W ramach powierzonych obowiązków służbowych, wynikających z umowy o pracę, Wnioskodawca wykonuje projekty techniczne instalacji przemysłowych (instalacje rurociągowe, układy przesypowe i przenośnikowe, instalacje odpyleniowe), wykonując dokumentacje projektowe dla obiektów inżynierskich, obejmujące części rysunkowe, modelowe oraz opisowe. Każdy z projektów jest inny, opracowywany i wykonywany indywidualnie według specyficznych uwarunkowań, dlatego też każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła, niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego. Wykształcenie które Wnioskodawca posiada (mgr inż. kierunku Mechanika i Budowa Maszyn,) oraz posiadana wiedza techniczna spełniają wymagania pracodawcy co do kompetencji na stanowisku starszego projektanta instalacji przemysłowych. Wykonywane przez Wnioskodawcę projekty techniczne stanowią utwór w rozumieniu definicji ustawowej z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Dokumentacja projektowa (rysunki techniczne, modele 3D, specyfikacje techniczne) których Wnioskodawca jest autorem, sygnuje swoim imieniem i nazwiskiem (zgodnie ze standardami obowiązującymi w firmie) co zgodnie z art. 8 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy o prawach autorskich pozwala domniemywać, że Wnioskodawca jest ich twórcą i autorem. Jako autor wspomnianych projektów Wnioskodawca posiada autorskie prawa majątkowe, których przeniesienie na pracodawcę następuje zgodnie z zapisami zawartymi w umowie o pracę oraz w trybie art. 12 ust. 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00