Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2017, sygn. 1462-IPPB3.4510.1078.2016.1.MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB3.4510.1078.2016.1.MS

wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów w tej częsci w jakiej płatność dotyczaca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2016r. (data wpływu 24 listopada 2016 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 15d (od 1 stycznia 2017r.) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 15d (od 1 stycznia 2017r.).

We wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.

O. S.A. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego.W związku z prowadzoną działalnością Spółka ponosi szereg wydatków, które dla celów rozliczeń podatku dochodowego do osób prawnych kwalifikuje jako koszty uzyskania przychodów.

  1. Wydatki regulowane przy wykorzystaniu instytucji potrącenia

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których zobowiązania Wnioskodawcy z tytułu określonych wydatków są regulowane poprzez potrącenie. Mianowicie, ma to miejsce w przypadkach, gdy Spółka posiada należności od kontrahentów, wobec których jest jednocześnie podmiotem zobowiązanym. W takim przypadku, w celu uproszczenia wzajemnych rozliczeń, pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentami dokonywane są potrącenia wzajemnych wierzytelności, w trybie określonym w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [t.j, Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.; dalej: KC]. Przykładem takiej sytuacji są rozliczenia pomiędzy Spółką a H. S.A. [dalej: Spółka H.]. Spółki te są stronami umowy podnajmu, na mocy której podnajmują sobie nawzajem całość lub część powierzchni w prowadzonych przez siebie placówkach. W związku z powyższym, Wnioskodawca oraz Spółka H. obciążane są czynszem podnajmu oraz powiązanymi kosztami (np. kosztami eksploatacyjnymi, kosztami adaptacji placówek), wyliczonymi zgodnie z ustalonym przez obie spółki kluczem alokacji. Z uwagi na fakt, że każda ze stron pełni rolę zarówno wierzyciela, jak i dłużnika, zobowiązania pomiędzy nimi regulowane są w drodze potrąceń (kompensat), do wysokości należności niższej. Rozwiązanie to jest to o wiele praktyczniejsze biznesowo, niż każdorazowe dokonywanie płatności w formie gotówkowej lub w postaci przepływów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami płatniczymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00