Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2017, sygn. 1462-IPPB3.4510.1105.2016.1.MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB3.4510.1105.2016.1.MC

W zakresie uznania czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które są udostępniane odbiorcom produktów Wnioskodawcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2016 r. (data wpływu 15 grudnia 2016 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które są udostępniane odbiorcom produktów Wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które są udostępniane odbiorcom produktów Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Działalność Spółki obejmuje dystrybucję na polskim rynku produktów marki B z zakresu dwóch głównych segmentów działalności: (i) środków ochrony zdrowia, (ii) środków ochrony roślin. Na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka nabywa maszyny i urządzenia, które są na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz.U.2014.851 j.t., dalej: ustawa o CIT), kwalifikowane przez Wnioskodawcę dla celów podatkowych, jako środki trwałe, od których dokonywane są odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty podatkowe (tj. amortyzowane urządzenia/maszyny są nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania). W celu zwiększenia sprzedaży, przedmiotowe urządzenia/ maszyny Spółka udostępnia nabywcom produktów Spółki. W okresie udostępnienia Spółka pozostaje właścicielem udostępnianych środków trwałych. W rezultacie, środki trwałe Spółki są fizycznie wykorzystywane przez nabywców jej produktów (nabywających produkty bezpośrednio od Spółki, dystrybutorów, hurtowników lub punktów sprzedaży detalicznej etc.) Jako przykładowe sytuacje w tym zakresie można wskazać na maszyny/urządzenia wykorzystywane w produkcji rolnej, np. zaprawiarki do ziemniaków umożliwiające nanoszenie środków ochrony roślin na bulwy w trakcie ich wysadzania do gleby, czy też urządzenia medyczne udostępniane placówkom zdrowia, instytutom badawczym etc. Przedmiotowe maszyny i urządzenia są udostępniane okresowo, np. na kilka miesięcy, lat. W zamian za udostępnienie środków trwałych Wnioskodawca nie pobiera od użytkowników dodatkowej opłaty. Tym niemniej, brak pobierania dodatkowej opłaty ma ekonomiczne uzasadnienie, gdyż udostępnienie maszyn lub urządzeń ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży produktów Spółki. Przykładowo nabywcy, którym udostępnia się środki trwałe są zobowiązani do ich wykorzystywania wyłącznie przy zastosowaniu produktów Spółki, np. przy wykorzystywaniu udostępnianej zaprawiarki, użytkownik jest zobowiązany stosować środki marki B lub też do udostępnianego środka trwałego mogą być używane (z uwagi na właściwości maszyny lub urządzenia) jedynie produkty marki B . Podmioty, którym udostępniane są środki trwałe mogą być dodatkowo zobowiązani są do nabywania określonej ilości produktów Spółki w całym okresie udostępniania środków trwałych. W konsekwencji, w przedmiotowym przypadku występuje związek pomiędzy sprzedażą opodatkowaną (sprzedażą produktów), a kosztami w formie odpisów amortyzacyjnych. Przychody Spółki są generowane na poziomie sprzedaży produktów, a udostępnienie środków trwałych wpływa na możliwość zwiększenia sprzedaży produktów przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00