Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.42.2018.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.42.2018.1.KK

skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części dotyczącej: opodatkowania przychodu ze sprzedaży (pytanie nr 1) jest prawidłowe, kosztów uzyskania przychodów (pytanie nr 2) jest bezprzedmiotowe.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2018 r. (data wpływu 24 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części dotyczącej:

  • opodatkowania przychodu ze sprzedaży (pytanie nr 1) jest prawidłowe,
  • kosztów uzyskania przychodów (pytanie nr 2) jest bezprzedmiotowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 28 marca 2008 r. Wnioskodawczyni wraz ze swoim ówczesnym mężem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli mieszkanie za cenę 230 000 zł. Zakup ten był sfinansowany z kredytu hipotecznego zaciągniętego na ten cel w Banku, wspólnie przez małżonków. W małżeństwie Wnioskodawczyni obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

W dniu 20 listopada 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, którą wprowadzili ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W tym dniu (20 listopada 2012 r.) małżonkowie zawarli umowę o podział majątku wspólnego. W skład majątku wchodziło jedynie spółdzielcze prawo do ww. lokalu. Na dzień podpisania umowy o podziale majątku zadłużenie z tytułu kredytu hipotecznego wynosiło 119 000 CHF. W wyniku podziału, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało przyznane na własność Wnioskodawczyni, bez spłat i dopłat. Równocześnie w akcie notarialnym Wnioskodawczyni oświadczyła, że w związku z tym podziałem zobowiązuje się zwolnić męża z wszelkich obowiązków wynikających z umowy o kredyt hipoteczny i mąż wyraził na to zgodę. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni sprzedała w dniu 21 listopada 2017 r., za cenę 285 000 zł. Cała kwota została przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup tego mieszkania. Wnioskodawczyni i mąż zostali zwolnieni ze spłaty kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00