Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.25.2018.1.JBB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.25.2018.1.JBB

W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2018 r. (data wpływu 16 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności, Bank udziela kredytów i pożyczek oraz gwarancji i poręczeń ich spłaty, stając się na skutek tego wierzycielem z tytułu tych umów (wierzytelności kredytowe). Bankowi przysługują także wierzytelności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zarachowane jako należne przychody podatkowe w momencie wskazanym w art. 12 ust. 3a ustawy PDOP (wierzytelności handlowe). Bank oferuje różne produkty i w związku z tym w ramach tej oferty występują zarówno produkty, w których wierzytelności Banku są zabezpieczone rzeczowo, jak i produkty, gdzie Bank akceptuje inne formy zabezpieczenia, a także produkty, gdzie Bank oceniając przepływy finansowe i przychody realizowane dzięki oferowanym produktom może zrezygnować ze stosowania tego typu zabezpieczeń. Oferując produkty bankowe, Bank kieruje się zarówno powszechnie obowiązującymi regulacjami dotyczącymi zarządzania ryzykiem, jaki i wewnętrznymi procedurami, które określają sposób postępowania w stosunku do określonych kategorii produktów i klientów Banku. W zależności od konkretnej sytuacji Bank może swoje wierzytelności zabezpieczać poprzez ustanowienie hipoteki lub zastawu, ale mogą także być takie sytuacje, że takich zabezpieczeń nie będzie. Tej ostatniej sytuacji dotyczy wniosek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00