Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.45.2018.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.45.2018.2.JG

Możliwość zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2018 r. (data wpływu 26 stycznia 2018 r.), uzupełnionego w dniu 3 kwietnia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 3 kwietnia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność dydaktyczną, zatrudnia nauczycieli akademickich na podstawie umowy o pracę na stanowiskach dydaktycznych. Każdy z nauczycieli akademickich posiada w umowie o pracę zapis: powyższe wynagrodzenie zasadnicze i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe może podlegać ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych na zasadach obowiązujących w Uczelni. Zasady ustalania wynagrodzenia nauczycieli akademickich z tytułu korzystania z praw autorskich reguluje Uchwała Senatu () z dnia 25 stycznia 2006 r. oraz Zarządzenie nr () Rektora () z dnia 24 stycznia 2012 r. ze zmianami. Zgodnie z Uchwałą Senatu z dnia 25 stycznia 2006 r. wynagrodzenie nauczycieli akademickich wynikające z korzystania z praw autorskich może obejmować wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, przy czym 25% tego wynagrodzenia stanowi wynagrodzenie za czynności organizacyjne nie stanowiące przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich. Udział procentowy wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich wynosi 90% wynagrodzenia zasadniczego oraz 70% wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Udział procentowy wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich wynosi 67,5% wynagrodzenia zasadniczego oraz 52,5% wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciel akademicki co roku (do 15 grudnia) składa do Dziekana wydziału wniosek zawierający wykaz planowanych form działalności dydaktycznej (w ramach pensum oraz godzin ponadwymiarowych). Do wniosku o ustalenie wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich, pracownicy dydaktyczni dołączają dokumentację, na podstawie której dziekani dokonują oceny, czy prace wymienione we wniosku stanowią utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Potwierdzony przez właściwego dziekana lub prorektora wniosek stanowi podstawę do naliczania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich w następnym roku podatkowym. Pracownicy dydaktyczni zatrudnieni na Uczelni przygotowują materiały na podstawie których realizują wykłady (np. prezentacje), zajęcia praktyczne lub ćwiczenia (np. zadania, kazusy, studia przypadku itp.), zajęcia laboratoryjne i projektowe, lektoraty, seminaria (np. prace semestralne), prowadzą i recenzują prace dyplomowe. Wykładowcy również weryfikują efekty kształcenia sporządzając np. testy wiedzy, kolokwia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00