Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.4.2018.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.4.2018.1.HS

Skutki podatkowe przekazania weksla.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lutego 2018 r. (data wpływu 19 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania weksla jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania weksla.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca otrzyma w ramach darowizny od swojego ojca, który jest dla Wnioskodawcy osobą zaliczaną do I grupy podatkowej, jego weksel własny (zupełny) zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy (ojca Wnioskodawcy) zapłacenia określonej sumy pieniężnej we wskazanym miejscu i czasie Wnioskodawcy (remitentowi) i stwarzający bezwarunkową jego odpowiedzialność za wypłatę tych pieniędzy.

Operacja ta jest związana z przekazaniem majątku w ramach przyszłego spadku Wnioskodawcy.

Wystawienie weksla przez ojca Wnioskodawcy nie nastąpi w związku z jakąkolwiek umową cywilnoprawną, ojciec Wnioskodawcy wystawi weksel własny (zupełny) i przekaże go Wnioskodawcy osobie bliskiej zaliczanej do I grupy podatkowej.

Weksel zatem zostanie otrzymany bez żadnego wynagrodzenia. W związku z tym spełniona będzie definicja umowy darowizny (darczyńca w osobie ojca Wnioskodawcy nieodpłatnie przekaże bowiem weksel własny, będący elementem jego majątku, na rzecz Wnioskodawcy).

Podstawą prawną wystawienia weksla jest ustawa Prawo wekslowe z dnia 28 kwietnia 1936 r. (Dz.U.R.P. Nr 37, poz. 282). Zobowiązanie wekslowe uwidocznione na wystawionym wekslu ma charakter abstrakcyjny, tzn. że obowiązek zapłaty sumy wekslowej jest niezależny od istnienia i ważności zobowiązania podstawowego, leżącego u podstaw zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Weksel ten inkorporuje określone prawo majątkowe, polegające na przyznaniu Wnioskodawcy po otrzymaniu weksla uprawnienia do domagania się wypłaty kwoty wekslowej. W konsekwencji w przypadku darowizny weksla, w opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, jej przedmiotem nie będzie rzecz (materialna postać weksla), lecz prawo majątkowe wynikające z treści weksla sprowadzające się do przyznania osobie uprawnionej prawa domagania się od podmiotu zobowiązanego zapłaty określonej kwoty pieniężnej w określonym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00