Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.114.2018.3.JR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.114.2018.3.JR

Możliwość zastosowania 50% kup

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 lutego 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 1 kwietnia 2018 r., będzie zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (40 godzin) na stanowisku informatyk-programista. W ramach swoich obowiązków Wnioskodawca będzie między innymi tworzył oprogramowanie komputerowe w środowisku .., używane następnie przez pracodawcę i w przyszłości być może także sprzedawane innym firmom. Program będzie miał budowę modularną, moduły będą tworzone kolejno, testowane a następnie wdrażane w firmie. W umowie będzie określone, że wynagrodzenie z tytułu tworzenia oprogramowania będzie stanowiło 80% kwoty wynagrodzenia, pozostałe 20% będzie związane z wykonywaniem pozostałych obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku informatyka (utrzymanie systemów komputerowych w firmie, wsparcie użytkowników). Czas poświęcony poszczególnym obowiązkom będzie analogiczny do wynagrodzenia.

Umowa o pracę ma regulować także kwestie zasad przenoszenia na pracodawcę majątkowych praw autorskich do dzieł stworzonych przez pracownika. Wnioskodawca, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn zm.), podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Tworzone przez Niego prace w ramach obowiązków ze stosunku pracy będą miały indywidualny i niepowtarzalny charakter i stanowić będą utwory w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1992 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 666, z późn. zm., dalej: ustawa), gdyż spełnią definicję utworu określoną w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy, tj. będą programami komputerowymi stworzonymi w wyniku pracy twórczej. Na koniec każdego miesiąca sporządzony będzie protokół (dokumentacja wewnętrzna) określający jakie utwory (lub jego fragmenty) powstały przez dany miesiąc oraz ile czasu (godzin) zajęło ich stworzenie. Protokół będzie podpisany zarówno przez Wnioskodawcę jak i Jego bezpośrednio przełożonego. Protokoły będą archiwizowane. W umowie o pracę będzie wyodrębnione honorarium autorskie z tytułu przeniesienia przez Wnioskodawcę na Pracodawcę praw autorskich do wytworzonych utworów w ramach stosunku pracy, ustalane miesięcznie na podstawie protokołów, o których mowa powyżej. Umożliwi to określenie jaki procent wynagrodzenia za dany miesiąc stanowi honorarium autorskie, a jaki wynagrodzenie za pozostałą pracę Wnioskodawcy niemającej przymiotu pracy twórczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00