Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.170.2018.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.170.2018.1.MD

podstawa opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym przy umowie konsorcjum

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2018 r. (data wpływu 14 marca 2018 r.), uzupełnionym w dniu 19 marca 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w związku z zawarciem umowy konsorcjum jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku od towarów i usług.

W dniu 19 marca 2018 r. wpłynęło potwierdzenie uiszczenia należnej opłaty od wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a przedmiotem działalności jest działalność usługowa związana z leśnictwem (kod PKD - 02.40.Z). Formą opodatkowania Wnioskodawcy jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podstawową kategorią przychodów są przychody uzyskiwane w wyniku świadczenia usług na rzecz Nadleśnictwa. Wnioskodawca zawarł wraz z kilkoma innymi przedsiębiorcami umowę konsorcjum. Wspólne przedsięwzięcie wynikające z umowy polega na świadczeniu usług leśnych na rzecz Nadleśnictwa. Każdy z członków konsorcjum odpowiada za wyznaczony w umowie teren. Członkowie konsorcjum ponoszą koszty i świadczą usługi na wyznaczonym terenie we własnym zakresie. Między członkami konsorcjum nie dochodzi do wzajemnej współpracy na jednym terenie. Liderem konsorcjum jest Wnioskodawca. Zgodnie z umową konsorcjum jest On jedynie przedstawicielem konsorcjum i jest zobowiązany w jego imieniu wystawiać fakturę VAT za wykonane usługi wszystkich członków konsorcjum na rzecz Nadleśnictwa. W treści umowy zapisano, że sposobem rozliczania przychodów między członkami konsorcjum będą faktury VAT wystawiane przez pozostałych członków konsorcjum na rzecz Wnioskodawcy. Po zasięgnięciu opinii prawnej zdecydowano sporządzić aneks do umowy, w którym określono, że członkowie konsorcjum będą wystawiać noty księgowe na rzecz Wnioskodawcy - Lidera konsorcjum. Umowa konsorcjum należy do umów nienazwanych. Na gruncie prawa cywilnego nie istnieją zatem zapisy odnoszące się bezpośrednio do specyfiki tej umowy. Na gruncie prawa podatkowego, konsorcjum również nie posiada ustawowej definicji. Konsorcjum jest strukturą organizacyjną, która polega na zawarciu porozumienia pomiędzy kilkoma przedsiębiorcami najczęściej w celu wzmocnienia ich pozycji na rynku lub zwiększenia szansy na wybór wspólnie składanej oferty przetargowej. Wnioskodawca zawarł umowę konsorcjum w celu zwiększenia szansy na wybór wspólnie składanej oferty w procedurze przetargowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00