Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.174.2018.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.174.2018.1.PP

Opodatkowanie odsetek ustawowych od otrzymanych świadczeń.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2018 r. (data wpływu 28 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek ustawowych od otrzymanych świadczeń jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 21 lipca 2011 r. Wnioskodawca uległ wypadkowi samochodowemu, ledwie uszedł z życiem. Spowodowało to całkowitą niezdolność do pracy, jak i do samodzielnego życia. Wnioskodawca posiada drugą grupę inwalidzką. W dalszym ciągu leczy się i już nigdy nie odzyska swojego zdrowia w pełni.

W dniu 27 marca 2017 r. Sąd Okręgowy w I Wydział Cywilny zasądził na rzecz Wnioskodawcy odszkodowanie, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz rentę wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Odsetki dotyczą nie wypłacenia w terminie renty z tytułu utraty zdolności do pracy i zmniejszania widoków powodzenia na przyszłość oraz niewypłaconej w terminie renty z tytułu zwiększonych potrzeb.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowania zwolnione są z podatku dochodowego. Jednak, nie jest jasna sytuacja dotycząca odsetek od odszkodowania. Wnioskodawca nie widzi jasnej ustawy, która mówi o tym, czy odsetki od odszkodowania od uszczerbku na zdrowiu należy opodatkować, czy też nie. Wnioskodawca uważa za błędne przyporządkowanie tego stanu rzeczy do przychodu z innych źródeł, bowiem trudno jest nazwać utratę zdrowia, z czego wynika zasądzona rekompensata, za przychód z innego źródła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00